Netbooki i ich wydajność

Od kilku lat jestem posiadaczem 12″ netbooka. To na nim gram, oglądam filmy, i przede wszystkim pracuję. Moja maszynka nie jest nowa, ba z definicji nie jest demonem prędkości, i jak tu sobie poradzić z tym w świecie gdzie wejście na zwykłą stronę potrafi wysycić zasoby komputera?

To nie jest trudne, jednak wymaga trochę pracy. Przede wszystkim, w takiej sytuacji Windows to twój wróg! Niestety ale na takich maszynach dobrze skrojony Linuks to podstawa. Nie wierzysz? To spróbuj na Windowsie z procesorem Intel Atom mieć otwarte ponad  15 kart i szybko pracować. Cholernie niewygodne, co?

No to zacznijmy od zmiany systemu, jeśli z linuksem nie miałeś styczności to zaczynamy od Ubuntu, a raczej jego odmiany Xubuntu która jest zdecydowanie lżejsza.
Bardziej zaawansowanym polecam instalację Arch Linux którego mogą skroić dokładnie do tego co wymagają. Już jest lepiej co?

To teraz zerknijcie tutaj, czy ext73 z polskiego forum ubuntu nie ma dla waszego netbooka poprawionego kernela, który jeszcze bardziej go przyśpieszy.
Na tak małych maszynach  wąskim gardłem jest często również dysk twardy który zaczyna nam spowalniać przeglądarkę gdy mamy wiele kart/okien. Spowodowane  jest to rozrastającym się plikiem profilu przeglądarki.

Czy da się coś na to poradzić?  Owszem, o ile pozwolimy sobie na trochę większe użycie ramu. Niejaki graysky2 napisał program o nazwie Profile Sync Daemon, cudeńko to po skonfigurowaniu przenosi profil naszej przeglądarki do ramu i synchronizuje go co jakiś czas(domyślnie jedna godzina).

Efekt? Zdecydowanie mniejsze zużycie dysku twardego, co wpływa przy okazji na pozytywnie na czas pracy na baterii.

Co jeszcze możemy zrobić z takim sprzętem aby go przyśpieszyć?
Zmienić bios, wielu producentów domyślnie blokuje możliwość podkręcania z biosu w tak tanich urządzeniach jednak są pewne grupy które potrafią taki bios odblokować .

Zdjęcie pochodzi z forum Bios Mods

Zdjęcie pochodzi z forum Bios Mods

Oczywiście będzie to rzutować na krótszy czas pracy, choć korzyści mogą być ogromne. W moim przypadku wgranie zmodyfikowanego biosu odblokowało AHCI,sterowanie pamięcią karty grafiki, podkręcaniem, i parę innych drobiazgów.

PS. zaczynając pisanie tego artykułu miałem otwarte jakieś 16 kart w tym FB, Youtube, Alledrogo i Tweetdeck.  kończąc pisanie miałem 27 kart a system nadal pozwala na szybkie przełączanie się między kartami bez mielenia dyskiem